Českoněmecké setkání

» » 7. duben 2014
  • 1.4.2014

V úterý 1.dubna se v Základní škole Mýto uskutečnilo další setkání s partnerskou školou z německého Grafenwöhru. Tentokrát byl program připraven pro žáky 8. a 9. třídy. Do Mýta přijela německá třída, ve které se děti učí už delší dobu anglicky a nemají tedy problém se domluvit. Vše proběhlo pod záštitou Česko-německého fondu budoucnosti v rámci projektu Co máme společného a jak se lišíme.

Program dne se skládal ze dvou částí. První probíhala na ZŠ Mýto a byla zajištěna ve spolupráci školy a organizace Tandem, která zprostředkovává česko-německá setkání pro žáky obou zemí. Animátoři Tandemu si připravili velmi poutavý program plný her, poznávacích cvičení a úkolů vyžadujících spolupráci a komunikaci českých i německých dětí. Bylo zajímavé pozorovat, jak se počáteční ostych a nejistota měnily v zábavu a snahu o komunikaci. Děti se dorozumívaly anglicky, německy, česky, ale i tzv. „rukama nohama.“ Úkoly se dařilo plnit úspěšně a především se všichni skvěle bavili. Troufáme si říct, že zde byla navázána i nová přátelství, jelikož nebylo možné přeslechnout, jak si kluci a děvčata navzájem diktují svá jména, aby se mohli později najít na sociální síti Facebook.

Po skončení programu Tandemu se němečtí žáci společně s některými českými přesunuli autobusem do planetária v Plzni, které je součástí vědeckého parku Techmánie. Zde zhlédli dva programy, zaměřené na vesmír, které byly promítány v kopuli planetária a umožnily tak žákům ocitnout se v centru vesmíru. Po jejich skončení následovala prohlídka exponátů vystavených v planetáriu a také možnost si vyzkoušet různé pokusy spojené s tematikou vesmíru, jako například bombardování povrchu Měsíce nebo vystřelení makety raketoplánu. Zajímavým objektem výstavy byla jistě i váha, která neukazovala jen váhu pozemskou, ale i to, kolik by člověk vážil na různých planetách sluneční soustavy nebo na Měsíci.

Setkání se vydařilo ke spokojenosti všech zúčastněných, němečtí přátelé odjížděli plni nových dojmů a všichni se těší na setkání příští.