Výlet 4. třídy - Nižbor

» » 15. červen 2016
  • 15.6.2016

Na výlet jsme vyjeli do Nižboru, kde jsme navštívili místní zámek a informační centrum keltské kultury a sklárnu Rückl Crystal a.s.

Žáky nejdříve na zámku čekalo přiblížení doby pravěku a keltů. Po skupinkách se mohli na několika stanovištích seznámit s prací archeologa, zkusili si sestavit ze střepů vykopávek celý předmět (zjistili, že to není nic jednoduchého), drtili mouku a pekli z ní placky, stříleli z kuše, mohli přihlížet práci kováře, projít si interaktivní výstavu a nakonec zhlédli film o životě keltů.

Na exkurzi ve sklárně jsme viděli ruční výrobu skla ve všech jejích etapách. Od hutního provozu až k broušení skla. Sklárna se specializuje na broušený olovnatý křišťál a její výrobky jsou často používány jako státní dary nebo různá ocenění (např. vyrobili sošku pro filmové ocenění Český lev).

Nakonec jsme se ještě prošli do Stradonic kolem řeky Berounky.